Najdete nás

ZŠ Purkrabka - privat

Masopustní řádění - pondělí 24. února

08 po cestě hromadná

V pondělí 24. února jsme se v pestrých maskách vydali na tradiční masopustní průvod. První pozdvižení jsme tentokrát způsobili již v autobuse ze Škvorce do Úval, kterým se výrazná část dětí i dospělých ráno v přestrojení přesouvala na nádraží v Úvalech, kde naše veselé putování stejně jako každý rok začíná. Cesta MHD byla veselá, neboť jsme se nenechali dlouho vybízet ke zpěvu, bez kterého snad ani není možné si masopustní slavení představit.

Na nádraží v Úvalech již čekala další početná skupina maskovaných dětí i dospělých. Dohromady jsme se spojili ve veselou tlupu, která na sebe pochopitelně poutala pozornost drážních cestujících.

Náš průvod vyrazil přes úvalské náměstí směr Škvorec. Při cestě jsme neodolali pokušení zpestřit neplánovaným masopustním vystoupením dopolední čas zaměstnancům Penny a Billy i jejich náhodným nakupujícím návštěvníkům.

Další naše zastávka byla na cestě ke Sv. Donátovi, a to ještě v Úvalech na Slovanech. Tam na nás čekalo připravené občerstvení. Posilněni koblihou a teplým čajem jsme mohli pokračovat v masopustním pochodu plném písní, her a radosti. Mezitím se ve škole chystala hostina z dobrot připravených milými rodiči v domácích kuchyních.

Kdekdo by po dopolední pochůzce a vydatném po obědě čekal od dětí klid a odpočinek, ale v odpolední družině byla naopak plně využita příležitost k pokračování veselení a pořádnému masopustnímu řádění. Zněla zde hudba, tančilo se, hrály hry a ani odpolední pedagogové se nenechali svými převleky zahanbit. Ostatně všechny masky zachycené na fotografiích zde, můžete ohodnotit sami :)…

Atmosféra byla báječná a všichni jsme si tento tradiční svátek moc užili. Přešli jsme tím do období předvelikonočního ztišení, kdy se například v Purkrabce nekoná ranní středeční zpívání… Tuto dobu nám uzavřou Velikonoce a s nimi velikonoční prázdniny. Budeme rádi, když i v Purkrabce se nám podaří připomenout je v kontextu tradice, kterou v tomto období spouští právě symbolika masopustu a nastávajícího půstu...