Najdete nás

ZŠ Purkrabka - privat

Cesta Kouzelníka

201023 cesta kouzelnika

Milí rodiče, milí naši přátelé a příznivci,

na tomto místě pro vás zpřístupňujeme naši autorskou venkovní aktivitu s názvem "CESTA KOUZELNÍKA“, kterou na jaře vytvořil tým družiny Purkrabky a jenž se od účastníků z řad našich dětí a rodin dočkala velmi kladného ohlasu.

Když začalo období karantény, nabízelo se pořekadlo „Vše zlé je k něčemu dobré“. Každý z nás se rozhodoval, jak využít prostor, čas a možnosti, jež se díky nastalé situaci objevily. Učitelský sbor se vrhnul na alternativy výuky, družinový tým přijal nabídku z kouzelnické říše a začal pracovat na nové hře. Vzhledem k situaci byla hlavní kritéria jasná. Chtěli jsme aktivitu v přírodě, která bude pro celou rodinu, děti i dospělé, malé i velké a zaujme pokud možno co nejširší spektrum osob a jejich zájmů. Zároveň jsme netušili, jak dlouho karanténa potrvá, takže bylo potřeba, aby se hráči mohli na trase dotýkat jen toho, co uznají za vhodné a nijak to neovlivnilo průběh hry. Zvolili jsme kouzelnické téma, protože dětem pomáhá lépe zvládat nepříjemnosti. Vybrali jsme a zařadili základní principy, které používají kouzelníci z různých oblastí života, sportovci, umělci, řemeslníci, vědci, indiáni, učitelé i všichni ostatní. Bylo pro nás důležité, aby hra místně souvisela se sídlem školy, a proto se odehrává na trase v okolí Škvorce (přesněji kolem Plachty). Při tvorbě hry, výběru aktivit, trasy a pilování formy jsme si všimli, že zároveň procházíme teambuildingem, který nám samotné tvoření hry organizuje. Celý tento proces je ve hře otištěn. Každý zájemce ji nyní může se svou rodinou vyzkoušet. Přejeme, ať si ji užijete tak, jako jsme si my užili její vznik.

Čas konání a délka trasy

Trasa je dlouhá 5,5 km. Kdy se rozhodnete vyrazit, je jen na Vás. Je ale potřeba počítat s určitou časovou náročností a zvážit síly všech zúčastněných členů rodiny. Pokud se rozhodnete plnit všechny aktivity a úkoly, zabere hra minimálně 4 hodiny. Můžete si ji však rozložit a na trasu se vracet.
Hra nabízí různé úrovně a varianty. Je vhodné zvážit zda budete plnit vše hned na místě nebo aktivitu pouze vyzkoušíte a více se jí budete věnovat v jiný čas či doma nebo jinde. Úvodní aktivitu doporučujeme udělat večer před tím, než se vydáte na trasu. Zabere cca 45 min.

Forma hry

Okruh hry vede krásným okolím Třebohostic, je vyznačen domluvenými symboly, které budete čas od času nacházet na kamenech, či pařezech. Trasou Vás bezpečně povede přiložená mapa. Dále budete mít k dispozici průvodní slovo, které svěřujeme do rukou Vám dospělákům. Budete z něj číst pokyny ke hře ve správný čas na správném místě. Děti budou vypracovávat jednotlivé úkoly a šifry ve svém Zápisníku kouzelníka. Můžete se domluvit s další rodinou a vyrazit společně.

Než vyrazíte na trasu:

Vytiskněte si všechny materiály ke hře, jsou zde k dispozici ke stažení  vše v jednom - v archivu RAR nebo postupně v pěti jednotlivých souborech: Úvodní text, Hra Cesta kouzelníka, Mapa, Zápisník kouzelníka a Lexikon šifer. Zápisník kouzelníka může být víckrát, podle počtu dětí. Večer před samotnou hrou sestavte a slepte rozstříhaný úvodní text a přečtěte si jej, zároveň splňte první úkol v Kouzelnickém zápisníku. Projděte si materiály, prohlížejte mapu, nalaďte se na vaši kouzelnickou cestu.

Co si vzít s sebou na cestu:

vytištěné výše uvedené materiály
psací potřeby a tvrdé desky jako podložku na psaní

Co byste ještě měli vědět:

Cesta není vhodná pro kočárek!
Trasa vede v jednom bodě kolem včelích úlů! Je možné je obejít z bezpečné vzdálenosti.
Trasu lze zvládnout i na kole.
Některé úkoly na jednotlivých stanovištích podléhají podmínkám v daném ročním období (např. poznávání rostlin).
Aktivity je vhodné plnit na stanovištích, ale není to podmínkou. Lze je pouze vyzkoušet a více se jim věnovat v jiný čas, doma atd.
Důležité je nalézt klobouček a v něm klíč k šifře.
Při šifrování budou menší děti potřebovat pomoc rodičů.
Úvodní text je potřeba rozstříhat a složit.
Doporučujeme projít materiály předem a nepodcenit přípravu. Ušetří vám to čas na samotné trase.

Začátek hry:

Hra začíná doma plněním prvního úkolu a pokračuje přemístěním se na místo startu v
Třebohosticích, které je vyznačeno na přiložené mapce. GPS startu - 50.0349100N,
14.7255308E

A teď už zbývá jen vyrazit! Šťastnou cestu!