Najdete nás

ZŠ Purkrabka - privat

Škola v přírodě: 10. - 16. května 2019

slider SvP

Záchranná mise - deník

1. den

Posíláme pozdravy z Nové louky, slovní i obrazové.  Dojeli jsme na čas a all right. Je o nás výborně postaráno. Dnes jsme zahájili "záchrannou misi" - naši velkou ekologickou hru. V sestavě pěti smíšených družstev nás čeká v následujících dnech několik nelehkých výzev: pokusit se zachránit co nejvíce ze zbývající čisté země, vody a vzduchu na naší milé planetě Zemi (a to za každého počasí). Kromě toho nás čeká aktivní odpočinek v přírodě, tvoření, zpívání, hry a další zážitky a dobrodružství.
Tým a děti z Purkrabky

2. den

Dnes jsme pracovali na tom, abychom zachránili co nejvíce z čisté země, která ještě zbývá. Programu se ujala Darinka, náš jednodenní host. Měli jsme za úkol se v porostu lesa nejdříve nacítit všemi smysly kromě zraku na hmotná jsoucna, živá i neživá, jež se o zemi opírají. Poté jsme nejdříve samostatně a následně společně ve skupinách pracovali na oživování země. Vytvořili jsme životadárné a nám milé krajiny. Na závěr dnešní části záchranné mise jsme se snažili výtvarně vyjádřit setkávání živlů. Mírný déšť nám nijak nevadil. Úsilí nás, nevelkého počtu nadšených záchranářů, bylo završeno úspěchem - zažili jsme pocit z dobře odvedené a smysluplné práce a část země se nám zachránit podařilo! Nebyla to část z celku světa kdovíjak veliká, ale tak už to i v tom skutečném světě při zachraňování přírody bývá. Volná hra a řízek k večeři přispějí jistě také k dobrému spánku po tomto nabitém dni.
Zdraví vás srdečně všichni purkrabští z Nové louky

3. den

Trocha vody nám náladu rozhodně nezkazí. Dopoledne jsme zachránili vodní ekosystém, celé odpoledne jsme sportovali. Když bylo chladno, měli jsme se kde ohřát a kde doplnit energii. Záchranná mise pokračuje!
Tým a děti z Purkrabky

4. den

Další den byl ve znamení zachraňování co nejvíce ze zbývajícího čistého vzduchu. Času nebylo nazbyt. Na pěti různých stanovištích jsme se museli energicky činit. Poznávali jsme, jak je vzduch pro život důležitý a z čeho se vlastně skládá a jak můžeme předcházet jeho znečišťování. Mohli jsme bezprostředně prožívat vzduch jako živel, vzduch v pohybu díky svému dechu, vlastnoručně vyrobenému větrníku nebo praporku s přáním. Atmosféru jasného dne příhodně dotvářel všudypřítomný svěží vítr. Díky skvělé spolupráci všech smíšených družstvech se nám podařilo zachránit a uchovat část z životodárného vzduchu. Odpoledne jsme trávili každý se svojí třídou aktivním odpočinkem v okolní nádherné lesní krajině. K večeru se vítr utišil a dal prostor vyniknout poslednímu ze živlů - ohni. Po táboráku a zpívání jsme se již za tmy odebrali k lesu, kde na nás čekala dobrodružná noční hra - museli jsme odhalit černé skládky a nebýt u toho spatřeni. Starší a odvážnější podpořili ty mladší a méně jisté. Úkol se podařilo splnit všem!
Srdečné pozdravy posílá
Osazenstvo Nové louky

5. den

Dnes jsme všichni vyrazili na celodenní výlet do Písku. Dopoledne jsme zvládli návštěvu funkční Křižíkovy vodní elektrárny (z doby počátků elektrifikace Písku), svačinu na ostrůvku u elektrárny a nákup rozmanitých užitečných věcí v obchůdku se suvenýry. Poté jsme se přes nejstarší kamenný most v ČR přesunuli na nábřeží obdivovat sochy z písku. Na další hodinu jsme zakotvili v přilehlé cukrárně (počasí bylo studené a bylo potřeba se trochu ohřát). Odpoledne jsme absolvovali úžasný program v dětské galerii Sladovna, kde měly děti možnost seznámit se se životem mravenců a vydovádět se na nefalšovaném mraveništi (někteří se na 45 minut proměnili ve skutečné mravence). Následovala interaktivní výstava Gól!!!, kde si na své přišli hlavně kluci, ale i děvčata si užila hodinu plnou zábavy a pohybu završenou turnajem týmů Real, Juventus, Slavie a Šikulky.
Zdraví 2. a 3. třída

6. den

Poslední den naší školy v přírodě byl zásadní. Šlo o všechno. Obtížnost úkolů se zvyšovala. Skupina se musela sama orientovat v prostoru i čase, rozluštit šifru, vytvořit totem na usmíření bohů, těsně spolupracovat při hledání cesty pavučinou a při skládání tajemného obrazu, složit báseň, která nadchne každé srdce pro ochranu přírody. Díky zapojení každého člena a napření zbytků sil se podařilo něco neuvěřitelného - zachránit naši milou planetu Zemi!
Deštivé odpoledne jsme strávili tvořením, společenskými a míčovými hrami. Klání ve vybíjené strhlo téměř každého. Večer byl čas na celkové zhodnocení celé mise a na závěrečné uvolnění pozitivní energie - diskotéka měla úspěch. Pocity v závěru? Nespočet zážitků. Nové poznání a vědomosti. Utužení kamarádství. Vděčnost.
Sbalit a hurá domů!
Srdečně zdraví a domů se těší
Všichni purkrabští z Albrechtic

02 zachraňujeme